Novinky

Vinkulácia poistenia

Pri vybavovaní hypotéky sa stretnete s pojmom vinkulácia. Ak neviete čo to presne je, na čo vinkulácia pri hypotéke slúži a koľko stojí, ponúkam krátke vysvetlenie.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie je vinkulácia blokácia peňazí na účte klienta v prospech banky alebo iného subjektu.

Vinkulácia pri hypotéke

Vinkulácia pri hypotéke je blokácia poistnej sumy v prospech banky, v ktorej je založená nehnuteľnosť.

Ľudskou rečou – hypotéka je úver zabezpečený nehnuteľnosťou. Ak by sa táto nehnuteľnosť znehodnotila, výška zabezpečenia by sa znížila. Klient by mal peniaze banky, ale to, čím sú zabezpečené, by už nemalo hodnotu. Ak by v takom prípade klient prestal platiť splátky, banka by síce mala právo „zobrať“ nehnuteľnosť, ale jej hodnota by bola nižšia ako výška úveru.

Banky sa zabezpečujú tým, že je poistenie založenej nehnuteľnosti pri hypotéke povinné. V prípade poškodenia nehnuteľnosti bude prednostne vyplatená časť peňazí banke (zostatok hypotéky), zvyšok potom klientovi.

Výška poistenia

Každá banka má iné požiadavky na výšku poistenia. Niekde postačuje výška hypotéky, to však neodporúčam. Znamenalo by to, že je nehnuteľnosť podpoistená (viac v sekcii poistenie). Odporúčam poistiť nehnuteľnosť na jej skutočnú hodnotu. Banka na základe vinkulácie vie dostať len to, čo je skutočne klient dlžný a zvyšok môže poslúžiť na dofinancovanie novej nehnuteľnosti. Cena čistého poistenia nehnuteľnosti je veľmi približne jedno euro na meter štvorcový ročne.