Novinky

Spotrebný úver - výhody a nevýhody

Mnoho ľudí sa za život stretne so situáciou, v ktorej potrebujú viac peňazí ako majú momentálne k dispozícii.  Pokiaľ ide  o kúpu nehnuteľnosti, nie je to až taký problém. Väčšinou takýto úver/ hypotéka je pre klienta aj banku obojstranne výhodný produkt, keďže splácanie úveru je rozložené v čase na veľmi dlhú dobu. Pri výbere auta sa tiež dá využiť viacero výhodných typov financovania kúpy auta. Čo ale v prípade, že človek potrebuje peniaze na niečo iné? Práve pre takéto prípady vznikol takzvaný spotrebný úver. Prinášame vám teda niekoľko tipov, ako správne využiť spotrebný úver a vyhnúť sa pri tom chybám, ktoré by mohli časom ohroziť vaše finančné zdravie.

Aký je to spotrebný úver?  

Už z pomenovania úveru jasne vyplýva, že sa jedná o peniaze určené na spotrebu. Ak teda využijete takýto typ úveru, peniaze môžete použiť prakticky na čokoľvek. V porovnaní s nákupom na splátky vychádza tento úver často výhodnejšie ale stále sa jedná o jeden z najdrahších typov úverov vôbec. Vzhľadom na to, že v porovnaní s nebankovými pôžičkami si môžete peniaze požičať a splácať ich oveľa dlhšie, ľudia si často nevšimnú výšku preplatenia. Pri menších pôžičkách na dlhú dobu sa totiž jedná o splátky v desiatkach eur, avšak keď si všetky splátky zrátate v priebehu napríklad 8 rokov, dostanete sa k  naozaj vysokému preplateniu.

Na čo spotrebný úver využiť? 

Ak máte záujem využiť spotrebný úver, jednoznačne si premyslite na aký účel budú peniaze použité. Takto nadobudnuté peniaze by ste určite nemali použiť na niečo, čo časom výrazne, alebo úplne, stratí svoju hodnotu. Z finančného hľadiska teda nie je správne požičať si napríklad na dovolenku, výlet, vianočné či iné darčeky, oblečenie a podobne. Ak už máte využiť tento typ úveru, skúste peniaze rozumne investovať napr. do vášho podnikania, vzdelania vašich detí, na zariadenie domácnosti alebo na kúpu hodnotnejších vecí. V dnešnej dobe je spotrebný úver často využívaný aj na spôsob dofinancovania kapitálu, potrebného ku kúpe nehnuteľnosti. Aby ste totiž získali hypotéku, je potrebné mať aspoň 10-20% z hodnoty nehnuteľnosti z vlastných zdrojov.

Ako získať spotrebný úver?

Dnes je na trhu veľký počet bánk. Každá z nich má vlastnú filozofiu poskytovania úverov, iným spôsobom vyhodnocuje bonitu klienta a sú pre nich dôležité iné parametre. Jednoznačne však majú spoločných niekoľko bodov. Na to aby vám akákoľvek pobočka banky na Slovensku poskytla takýto úver, musíte byť buď občanom Slovenskej republiky, alebo tu mať aspoň trvalý pobyt. Ďalšou zo skúmaných skutočností je príjem žiadateľa o úver a jeho existujúce záväzky, zväčša úvery, ktoré už má. Váš príjem musí byť dostatočný na to, aby ste mohli úver splácať. Takisto skúmajú a vyhodnocujú aj vaše záznamy a vašu históriu v úverovom registri, aby banka zistila, či už nejaké úvery máte a či ich pravidelne splácate bez problémov. Ak rozdiel medzi vaším príjmom a výdavkami banka vyhodnotí ako dostačujúci, úver vám schvália. Samozrejme treba zvážiť, že takýto úver sa bežne poskytuje so splatnosťou aj na 8 rokov, teda buďte pripravený a majte vhodné poistenie, aby ste predišli prípadným komplikáciám pri dlhodobom výpadku vášho príjmu. Takéto poistenie a situácie, ktorým treba predchádzať rozoberáme podrobnejšie v článku o poistení.

Hoci je tento postup veľmi zjednodušený napríklad oproti vybavovaniu hypotéky, je do rovnakej miery zaväzujúci k splácaniu úveru. Slováci podliehajú veľkému trendu zadlžovania sa. Pomáha k tomu aj fakt, že vyššie spomenutý postup dokázali banky ešte viac oklieštiť. Často sa totiž stretnete aj s ponukou na pôžičku zo strany banky, či predschváleným úverom iba na základe obratov na účte! Požičať peniaze si dnes viete aj po pár klikoch v mobilnej aplikácii. Hoci je vidina týchto peňazí lákavá, môže veľmi dôrazne ovplyvniť finančný tok v domácnosti a z dlhodobého hľadiska môže aj ohroziť vaše väčšie plány.

Opatrne, dôsledne a uvážene 

Predtým ako využijete takýto úver, či už v nižšej alebo aj plnej sume, ktorú vám banka poskytne, určite sa poraďte so svojím finančným odborníkom. Pohľad skúseného človeka, ktorý sa venuje sprostredkovaniu úverov, vám môže pomôcť odhaliť nové skutočnosti. Ak totiž plánujete kúpu auta formou spotrebného úveru a o niekoľko rokov by ste chceli požiadať o úver na bývanie, môžete sa dostať do nepríjemne komplikovanej situácie. Napríklad klient, ktorý si kúpil drahé auto a podcenil havarijné poistenie spôsobil neskôr nehodu, pri ktorej mal úplnú škodu na aute, auto bolo nepojazdné a nemal žiadne peniaze na opravu. Úver mu síce ostal ale na ďalšie auto mu z jeho príjmov nevyšlo. Hoci sú spotrebné úvery často výhodnejšie ako napríklad pôžičky v nebankovkách, taktiež sa jedná o dlhodobý záväzok voči banke. Konajte teda uvážene, s rozmyslom, a ak to nie je naozaj nutné, nevyužívajte tieto služby.

V prípade, že si potrebujete overiť, či je pre vás takýto úver vhodným riešením, neváhajte kontaktovať náš profesionálny tím. Radi vám pomôžeme nájsť najvhodnejšie riešenie vo vašej finančnej situácii.