Novinky

Poistenie od A do Z

Poistenie je v spoločnosti veľmi diskutovanou témou. Každý jeden z nás sa v živote stretne hneď s niekoľkými typmi poistenia. Hoci je poistenie bežnou súčasťou nášho života, často mu nerozumieme alebo presne nevieme, čo všetko jednotlivé poistenia zahŕňajú – teda aké rôzne krytia si v nich vlastne platíme. Aby sme vám pomohli urobiť si základný obraz o tom, čo všetko dokážete poistiť a v akých rôznych situáciách sa môžete spoľahnúť na správne nastavené komerčné poistenie, prinášame vám krátky sumár poistenia od A po Z.

Delenie poistenia

Tým najjednoduchším delením poistenia je delenie podľa rizík. Tu sa vieme baviť o životnom poistení a neživotnom poistení. Už z názvov je ihneď jasné, že sa v princípe rozprávame o poisteniach, ktoré kryjú náš život ako taký, alebo v druhom prípade neživé veci, predmety a nehnuteľnosti, ktoré môžeme vlastniť. Toto delenie je však úplne základné a najjednoduchšie.

Poistenie sa delí aj podľa:

Doby poistenia – krátkodobé poistenie a dlhodobé poistenie
Platnosti poistenia vzhľadom na miesto: tu sa jedná poistenie, ktoré môže platiť lokálne, v rámci SR alebo napríklad v rámci Európy
Formy platenia: Jednorazové alebo bežne platené poistenie
Poistenie sa tiež dá deliť podľa predmetu poistenia – poistenie majetku, osôb alebo záujmu
Delenie je možné aj podľa počtu rizík – teda napríklad na 1, viac alebo „všetky“ riziká
Poslednou možnosťou je rozdelenie poistenia podľa počtu objektov, na ktoré sa krytie vzťahuje – jedna vec, viac vecí, celý súbor vecí.

Nevyhnutné poistenie 

Hoci je na trhu naozaj široká škála komerčných poistení, vždy je dôležitý ich výber. V prípade, že ste zatiaľ nemali s poistením ako takým žiadnu osobnú skúsenosť, pripravili sme si pre vás krátky zoznam situácií, v ktorých sa určite stretnete s poistením.

Neživotné poistenie: 

Kúpa auta

Práve kúpa auta sa najčastejšie spája s prvým kontaktom s poistením. V princípe sa jedná o poistenie, ktoré kryje vami spôsobenú škodu v prípade autonehody. Akékoľvek auto si zaobstaráte, určite vás bude zaujímať ako získať výhodné PZP – teda povinné zmluvné poistenie. Aj keď je toto poistenie prikázané zákonom, môžete sa stretnúť s množstvom rôznych alternatív tohto poistenia. Veľakrát sa stáva, že už za nepatrný príplatok môžete k povinnému zmluvnému poisteniu získať množstvo služieb navyše. Tieto výhody sú rôzne a môže sa jednať napríklad o ochranu vzťahujúcu sa na čelné sklo, drobné nehody alebo aj prírodné vplyvy. S výberom vhodného PZP vám radi pomôžu naši odborníci z COFI.SK a určite vás informujú aj o všetkých bonusoch, ktoré môžete získať.

S kúpou novších áut sa viaže aj takzvané KASKO, teda havarijné poistenie. Toto poistenie vám v prípade vami spôsobenej nehody pomôže s kúpou nového alebo opravou terajšieho auta. Často sa jedná napríklad o poistenie voči stretu s divokou zverou, poistenie čelného skla a mnoho ďalších. Tento typ poistenia je nákladnejší a preto sa využíva najmä pri nových autách alebo autách s vyššou obstarávacou cenou.

dobre poistenie

Kúpa nehnuteľnosti

V prípade, že kupujete akúkoľvek nehnuteľnosť na hypotekárny úver, vaša banka bude potrebovať takzvanú vinkuláciu. Vinkulácia poistenia znamená viazanie poistného plnenia v prospech tretej osoby napr. banky.  Jedná sa teda o poistenie nehnuteľnosti, s ktorým sa klienti často stretávajú pri hypotékach, kde banka vyžaduje poistenie založenej nehnuteľnosti. Aby vám totiž banka požičala vyšší obnos peňazí, potrebuje istotu, že aj v prípade nešťastia sa jej peniaze vrátia – teda poistenie, záruku od poisťovne. 
Takúto poistku s vinkuláciou v prospech banky veľa ľudí považuje za plnohodnotné poistenie kupovanej alebo založenej nehnuteľnosti. To je však veľká chyba, pretože banka požaduje poistenie do výšky vášho úveru, a to iba na nehnuteľnosť, teda na stavbu, byt alebo rodinný dom, ktoré sú pevne spojené so zemou. Preto je dôležité správne nastaviť poistenie nehnuteľností aj domácnosti tak, aby ste za každých okolností boli ochránení vy aj váš majetok , nie len váš úver a vaša banka. Rozdiely medzi vinkuláciou, poistením nehnuteľnosti, poistením domácnosti alebo domova a všetky pravidlá, ktorými sa riadia, vám radi priblížia aj pracovníci z COFI.SK, ktorí vám pomôžu s výberom a nastavením správneho poistenia.

Životné poistenie:

Kúpa nehnuteľnosti

Často sa stáva, že počas kúpy nehnuteľnosti vám v banke ponúknu aj životné poistenie ako ochranu v prípade, že by sa vám stalo čosi zlé. Práve dobre nastavené životné poistenie vám výrazne pomôže, že sa váš finančný život nenaruší aj počas ťažšieho obdobia, kedy napr. prídete o príjem, alebo vám niečo výrazne naruší vaše zdravie. V správne nastavenom životnom poistení by sa mala brať do úvahy výška aj dĺžka vášho hypotekárneho úveru, výška vášho príjmu a príjmu životného partnera, vaše spoločné výdavky, záväzky, možné riziká a množstvo ďalší informácií. Správne nestaviť poistenie nie je naozaj jednoduché a sami sa môžete presvedčiť o tom, že na množstvo z vyššie spomenutých vecí sa často zabúda. Naši profesionáli z tímu COFI.SK však majú dlhoročné skúsenosti s optimálnym nastavením životného poistenia a radi vám s tým pomôžu.

Nehoda

Žiaľ, mnoho ľudí sa k poisteniu dostáva až potom, ako sa nehoda už stala. Vo financiách platí, že represia je vždy drahšia ako prevencia, preto je lepšie neodkladať uzatvorenie svojho životného poistenia. Často to môže mať finančne fatálne následky.

Kedy je správny čas na poistenie?

V princípe platí čím skôr, tým lepšie. Ak ste nemali poistenie predtým ako ste nastúpili do zamestnania, tak platí jednoduché pravidlo. Podľa správnosti by si mal človek svoje životné poistenie platiť od doby, kedy začal zarábať. Samozrejme, že poistenie sa časom mení a prispôsobuje životu každého klienta, a preto je dôležité ho mať stále aktuálne nastavené. Je to dôležité najmä preto, aby vás poistné nezaťažovalo, a zároveň, aby ste mali vždy aktuálne krytia.

Poistenie je veľmi užitočná vec a mnohým rodinám už zachránilo ich finančnú situáciu. Je dôležité mu rozumieť a vedieť prečo si ho platíme. Preto sa o vašom poistení poraďte so svojim finančným odborníkom.