Novinky

Ako vybaviť hypotéku

Každý človek má sen o vlastnom bývaní. Či je to veľký rodinný dom alebo útulný byt, väčšinou si tento sen zrealizujeme vďaka hypotekárnemu úveru. Ako si ale vybrať ten správny, aby sme zbytočne nepreplácali či nesadli na lep skrytých poplatkov?

Mnoho ľudí chce mať istotu, že sa dobre rozhodne, a zároveň nechce dlhé hodiny tráviť v bankách. Je prirodzené, že pri tak veľkom životnom rozhodnutí akým je zaobstaranie si nového bývania, chceme byť informovaní a mať na výber viac ako len jednu ponuku.
Aj to je dôvod, prečo v dnešnej dobe čoraz viac ľudí využíva služby finančného odborníka. Nie len že pre vás získa rôzne ponuky z bánk, ale dokáže vám objektívne poradiť, ktorá je pre vás tá najlepšia. Aj na základe takejto rady sa môžete vyvarovať chybnému rozhodnutiu, ktoré by vás mohlo stáť, v niektorých prípadoch, aj desiatky tisíc eur. Radi by sme vám teraz ukázali, ako pracujú odborníci z nášho COFI tímu.

Hypotéka, ktorú si môžete dovoliť 

 Finančný sprostredkovateľ sa v úvode na osobnom stretnutí, samozrejme, preukáže všetkými potrebnými licenciami z Národnej banky Slovenska. Na to, aby mohol neskôr spracovať niekoľko hypotekárnych návrhov je dôležité aj udelenie súhlasu so spracovaním osobných údajov zo strany klienta. Keď sa splnia všetky tieto čisto oficiálne kroky, začína osobná časť.
             
Každý správny poradca chce poznať vašu predstavu vysnívaného bývania. Dôležitou súčasťou stretnutia je analyzovanie reálneho finančného stavu klienta. Práve od toho sa bude odborný poradca odrážať pri vybavovaní úveru. Na základe požiadaviek a reálnej situácie sa zhodnotia možnosti, ktoré máte k dispozícii. Jednať sa môže o 80%, 90% alebo iné percentuálne financovanie vašej nehnuteľnosti.

Jednoduchý príklad:
Ak byt/dom, o ktorý máte záujem, stojí 100.000€ a vy máte k dispozícii 20.000€, ktoré máte určené výhradne na kúpu nehnuteľnosti, môžete využiť 80%-né financovanie zo strany banky. Ak sú to ale vaše jediné úspory, alebo úspory nemáte v dostatočnej výške, finančný odborník sa vám bude snažiť pomôcť nájsť spôsob, ako túto situáciu vyriešiť. Je niekoľko spôsobov, ako prekonať takúto prekážku na ceste k vášmu vysnívanému bývaniu.
Výhodou je, že naši odborníci riešia tieto situácie denne, a tak vám vedia dať radu, ktorá vychádza priamo z ich skúseností.

vyhodna hypoteka

Viac úverových ponúk 

 Keď má finančný sprostredkovateľ všetky potrebné informácie, dohodnete spoločné stretnutie v banke. Tam sa ešte raz overí skutočná finančná situácia klienta, skontroluje sa úverový register, výška príjmov vypočítaná z odvodov do Sociálnej poisťovne a na základe toho sa dostávate k prvej ponuke na úver.
Vzhľadom na to, že finančný sprostredkovatelia spolupracujú s viacerými bankami, tento proces už nemusíte absolvovať nikde inde. (S výnimkou špecifických požiadaviek zo strany banky alebo klienta.) Ušetríte si teda čas a využijete, často zvýhodnené možnosti, ktoré dávajú banky ich partnerom.
 
Ihneď potom, ako si spoločne s poradcom vyberiete, pre vás, najvýhodnejšiu ponuku, je potrebné zaobstarať znalecký posudok. Mnohé banky vám  namiesto znalca vedia poskytnúť bezplatne tzv. interné ocenenie nehnuteľnosti. Inde si za to musíte priplatiť, prípadne si nájsť vlastného. V niektorých prípadoch, ako je napríklad refinancovanie hypotekárneho úveru, nie je vždy potrebné mať nový posudok. Na všetky tieto skutočnosti, ktoré vyplynú zo situácie, ste ale vždy upozornený v dostatočnom predstihu. 
V jednotlivých bankách sa doloží znalecký posudok a spracuje sa kompletná žiadosť o úver. Takto sa dokážete rýchlo dostať k viacerým ponukám na financovanie vašej nehnuteľnosti a s vaším odborníkom si vyberiete tú najvhodnejšiu pre vás. Samozrejmosťou je aj pohľad na celkové náklady spojené s úverom. Tie sa totiž často líšia od úrokovej sadzby, ktorá je komunikovaná bankou. Na všetky tieto detaily vás upozorní váš odborník a vy sa môžete rozhodnúť na základe úplných a zrozumiteľných informácií.

Výberom úveru ale povinnosti nekončia. Je nutné navštíviť Katastrálny úrad, vybrať vhodné poistenie nehnuteľnosti a zariadiť vinkuláciu poistného krytia nehnuteľnosti v prospech banky. Aj s týmto vám vie pomôcť ktorýkoľvek poradca z tímu špecialistov cofi.sk.  Až potom sa dostávate k samotnému čerpaniu úveru. Určite musíte uznať, že pre človeka, ktorý sa vo svete bánk a finančných inštitúcií nepohybuje denne, to môže byť dlhý a vyčerpávajúci proces.
Prioritou finančných odborníkov, ktorých nájdete na stránke COFI.SK je pomôcť vám pri výbere vhodnej banky, urýchliť a uľahčiť vám tento, inak zdĺhavý, proces.
Ak chcete poradiť, ktorý úver je pre vás vhodný, alebo by ste uvítali pomoc profesionála, neváhajte kontaktovať kohokoľvek zo sekcie O nás.